میزان رای ملت است **** امام -

بیایید سوم شهریور را بخاطر ایستادگی و شهادت سه سرباز سرافراز ایرانی ، در مقابل قوای تا بن دندان مسلح روس در سوم شهریور 1320 "روز جلفا " نام گذاری نماییم

جمعه

چه رؤیاهایی می آیند؟


چه رویا هایی می آیند؟
علوم با کمک فناوری و اطلاعات هر روز چیز های باور نکردنی را برای بشر به ارمغان می آورد مطلب زیر را بخوانید ...
مقاله‌ای که دیروز در «ژورنال آمریکایی نورون» منتشر شده بود و در حال حاضر بازتاب گسترده‌ای در خبرگزاری‌ها و نشریات پیدا کرده است، آن قدر جالب بود که امروز تصمیم گرفتم آنرا برای خوانندگان وبلاگ بنویسم .
دانشمندان آزمایشگاه علوم عصبی-کامپیوتری ژاپن آ. تی . آر فناوری تحلیل مغزی جدیدی ابداع کرده اند که می تواند تصاویر ذهنی یک فرد را باز سازی کند و روی صفحه کامپیوتر نمایش دهد . این موضوع که در دو ، یا سه روز اخیر اعلام شده است . بر اساس اظهار نظر پژوهشگران این فناوری در آینده خواهد توانست ، رؤیا های یک فرد را هنگامیکه او خوابیده است ، به نمایش بگذارد .
دانشمندان چنین کاری را با تحلیل میزان جریان خون مغز انجام داده اند . وسیله ای که آنها برای اندازه گیری تغییرات جریان خون مورد استفاده قرار داده اند ام . آر . آی عملکردی یا ( اف . ام . آر . آی ) است .
مراحل کار به این شکل بود که :
نخست دانشمندان به افراد مورد مطالعه، به صورت تصادفی ۴۰۰ تصویر سیاه و سفید را نشان دادند. طول نمایش هر تصویر، ۱۲ ثانیه بود. در همان زمان نمایش تصاویر ( اف . ام . آر . آی ) تغییرات جریان خون را اندازه گیری میکند و اطلاعات را به یک کامپیوتر میدهد ، برنامه کامپیوتری با تحلیل این اطلاعات توانست نشان دهد که هر نوع تغییر جریان خونی ، متناسب با کدام تصویر است . در مرجله بعد به همین افراد تصاویر متفاوتی نشان داده شد ، مثلاً روی تکه کاغذ حروف تشکیل دهنده کلمه ( نورون ) به آنها نشان داده شد . جالب است که کامپیوتر با پردازش اطلاعات مربوط به جریان مغز ، توانست تصاویر نشان داده شده را باز سازی کند .
در حال حاضر این سیستم تنها توانایی بازسازی تصاویر سیاه و سفید ساده را دارد، ولی دانشمندان امیدوار هستند که در آینده با ارتقای صحت اندازه‌گیری‌ها، سیستم قادر به بازسازی تصاویر رنگی هم بشود .
نتایج این پژوهش، واقعا تحولی در شناخت ما از عملکرد مغز، به وجود می‌آورند. دکتر «چنگ» -یکی از دانشمندان درگیر در این تحقیق- معتقد است که ظرف ۱۰ سال‌آینده، با تکمیل این فناوری تا حدی می‌توان به افکار یک فرد، پی برد .
از هم‌اکنون کاربردهای زیادی برای این فناوری پیشبینی می‌شود. مثلا در حوزه هنر و طراحی، خواهیم توانست تصاویر ذهنی هنرمندان را ببنیم و از آنها برای خلق آثار هنری مختلف استفاده کنیم ، البته مشروط به اینکه این فناوری واقعا بتواند با سرعت و دقت، تصاویر ذهنی هنرمندان را بازسازی کند .
حتی در دنیای پزشکی هم روانپزشکان با دیدن عینی توهمات بیماران، می‌توانند، قدم‌های مؤثرتری در تشخیص و درمان اختلالات روانپزشکی بردارند .
رئیس گروه تحقیقاتی ( آ . تی . آر ) ، یوکیاسو کامیتانی- اعتقاد دارد که از این فناوری می‌توان در مورد سایر حواس هم استفاده کرد و چه بسا در آینده بتوانیم احساسات و حالات روحی پیچیده یک فرد را هم بخوانیم .

هیچ نظری موجود نیست: