میزان رای ملت است **** امام -

بیایید سوم شهریور را بخاطر ایستادگی و شهادت سه سرباز سرافراز ایرانی ، در مقابل قوای تا بن دندان مسلح روس در سوم شهریور 1320 "روز جلفا " نام گذاری نماییم

جمعه

دولت الکترونیک در افغانستان

دولت الکترونیک در افغانستان ( محمد ثروتی)

( برگرفته از نشریه شماره هفت منطقه آزاد ارس )


افغانستان کشوری است با سابقه سی ساله جنگ داخلی و خارجی و خرابی های گسترده ای که باز سازی آن سال ها طول می کشد (و باز سازی زیر ساخت هایی که در این جنگ خانمان بر انداز به کلی از بین رفته است . )
اما افغانستان امروز ، غیر از آن چیزی است که رسانه های رسمی برای ما ترسیم می کنند .
در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ، افغانستان چهار اپراتور تلفن همراه خصوصی و یک اپراتور دولتی تلفن ثابت ( که قرار است آنهم به بخش خصوصی واگذار شود .) دارد که به جرات می توان گفت قیمت و کیفیت خدمات آنتن دهی آنان از دو اپراتور تلفن همراه ایران بیشتر است و تقریباً بیش از هشتاد در صد از مساحت این کشور پهناور و صعب العبور را تحت پوشش خود دارند . وجود این بستر ارتباطی ، در کنار سیاست های توسعه ای این کشور و از همه مهمتر ، تفکرات آگاهانه ، توسعه گرا و همشمندانه مدیران عالی دولت و بخصوص مدیران وزارت مخابرات افغانستان و استفاده از تجربیات اثبات شده جهانی ، باعث شده است که بخوبی نیاز افغانستان توسعه یافته را در دنیای آینده درک کنند و برای آن برنامه ریزی نمایند . افغان ها بخوبی فهمیده اند که یکی از راههای کم کردن خلاً دیجیتال و توسعه اقتصادی و اجتماعی ، برقراری حداکثر ارتباط با جهان خارج است و اینترنت آن هم از نوع پرسرعتش بهترین ، ارزان ترین و کاراترین ابزار است .
مدیران وزارت مخابرات افغانستان بخوبی درک کرده اند که هرچه برای توسع کیفیت ، افزایش امکان وسهولت دسترسی عموم مردم افغانستان به اینترنت سرمایه گذاری و برنامه ریزی کنند منافعی بسیار بیشتر را به دست خواهند آورد و به همین خاطر در تلاشند تا ظرف دو سال آینده برای همه مردم امکان دسترسی به اینترنت را فراهم نمایند .

اینترنت در افغانستان

تقریباً در همه شهرهای افغانستان و همه ادارات و سازمانهای دولتی دسترسی به اینترنت وجود دارد . سرعت اینترنت نیز بالا ست . شرکت افغان تلکام که اپراتور دولتی تلفن ثابت این کشور است ، امکان استفاده از اینترنت بیست و چهار ساعته را برای همه کاربران تلفن ثابت روی همان تلفن با قیمتی برابر بیست هزار تومان برای حد اقل 128 کیلوبایت بر ثانیه فراهم کرده است .

اینترنت روی مبایل

از چند ماه قبل ، اپراتورهای خصوصی موبایل خدمات ( جی –پی – آر – اس ) برای دسترسی به اینترنت را در روی گوشی تلفن های همراه مردم در شهرهای بزرگ برای سرعت 128 کیلو بایت و قیمت 18 هزار تومان فراهم ساخته اند .

اینترنت بی سیم

امروزه دسترسی به اینترنت بصورت بی سیم در سراسر کابل و اکثر شهرهای بزرگ با هزینه ای معادل بیست هزار تومان برای حداقل 128 کیلو بایت بر ثانیه وجود دارد . ضمن آنکه به دلیل فضای به شدت رقابتی حاصل از فعالیت بخش خصوصی ، این هزینه روز به روز در حال کاهش است .

شبکه فیبر نوری

دولت افغانستان با عقد قرار داد 60 میلیون دلاری با یک شرکت چینی در حال راه اندازی شبکه فیبر نوری در سراسر افغانستان است که بخش هایی از آن تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید و در نتیجه سرعت اینترنت و کیفیت ارتباطات افزایش و قیمت آن ازکاهش قابل ملاحظه ای برخوردار خواهد شد .

پست الکترونیکی

وجود کافی نت های متعدد در سراسر شهرهای افغانستان جنگ زده ، وجود ایمیل های غیر تشریفاتی در روی کارت ویزیت اکثر مدیران و کارمندان دولتی افغانستان به جای شماره نمابر نیز از نشانه های دیگری برای اهمیت نقش اینترنت در میان دولتی های این کشور است .

بانک داری الکترونیکی

در افغانستان همه بانک های خصوصی و دولتی ، بخش هایی از خدمات بانکداری الکترونیک را ارائه می دهند و روز به روزهم در حال توسعه آن هستند و شما اگر امروز یک حساب بانکی داشته باشید به راحتی امکان انتقال وجه به صورت اینترنتی از هر کجای جهان را دارید .

تله مدیسن ، آموزش از راه دور ، امتحانات آنلاین و ... خلاصه کلام آنکه دولت افغانستان با نگاهی باز و توسعه گرا به خوبی مزایای اینترنت را درک کرده است و بی هیچ کوته نگری ، برای توسعه تعاملات بین المللی این کشور مبتنی بر فناوری اطلاعات در حال برنامه ریزی ، سرمایه گذاری و اجرا ست .

شاید تجربه افغان ها به کار ما نیز بیاید اگر حس عبرت بینی داشته باشیم .

هیچ نظری موجود نیست: