میزان رای ملت است **** امام -

بیایید سوم شهریور را بخاطر ایستادگی و شهادت سه سرباز سرافراز ایرانی ، در مقابل قوای تا بن دندان مسلح روس در سوم شهریور 1320 "روز جلفا " نام گذاری نماییم

شنبه

آیت الله هاشمي رفسنجاني در نماز جمعه تهران

به گزارش قلم نیوز، نماز جمعه تهران با حضور گسترده مردم به امامت آیت الله هاشمی رفسنجانی برگزار شد. مهندس میرحسین موسوی نیز با حضور در دانشگاه تهران در بین صفوف نمازگزاران تهرانی حضور یافت.
هاشمی رفسنجانی در خطبه دوم نماز در تشریح وضعیت کنونی کشور با بیان اینکه انتخابات را خیلی خوب شروع کردیم و رقابت خوبی شکل گرفت و مقدمات هم به نحو مناسبی انجام شد، گفت: رقابتی که چهار نفر از افرادی که از نظر شورای نگهبان صالح تشخیص داده شده بودند خوب انجام شد و مردم به آزادی در انتخابات امیدوار شدند. حضور بی‌سابقه‌ای هم از خود نشان دادند و در این شرایط همه چیز آماده یک افتخار بزرگ برای کشور ما بود و این افتخار را باید به مردم داد که خوب آمدند و رکورد را در پای صندوق‌ها شکسته شد. باید از مردم تشکر کرد که آزادانه آمدند و در انتخابات شرکت کردند.
وی ادامه داد: ای کاش همان شرایط ادامه پیدا می‌کرد و می‌توانستیم سربلندترین شرایط را در دنیا داشته باشیم ولی متاسفانه آنگونه که می‌خواستیم نشد.
رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه به اهداف انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: حرف‌هایی که امروز می‌شنوید از زبان کسی است که از پیش از شروع انقلاب لحظه‌به‌لحظه همراه انقلاب و امام بود و می‌دانم که امام چه می‌خواست امام در مبارزات خود بارها تاکید می‌کردند که مردم اصل هستند. دل مردم را با مبارزه آشنا کردند و به ما طلبه‌ها می‌گفتند رسالت این است که به منبر برویم و بگوئیم که در آن مقطع چه می‌خواهیم اگر مردم با ما باشند همه چیز خواهیم داشت.
هاشمی با ذکر روایتی که امام (ره( از کتاب منتسب به «سیدبن‌طاووس» در خصوص رای و نظر مردم در حکومت نقل کرد، اشاره کرد و گفت: در آن کتاب از قول علی‌بن‌ابی‌طالب داریم که این ولایت متعلق به مردم است و تاکید شده است که اگر مردم شما را قبول کردند که متولی امر شوید آن زمان مسؤولیت را بپذیرید و به ولایت خود ادامه دهید.
وی با تاکید بر اینکه مبنای حکومت پیغمبر هم بر محور اسلام و مردم بنا شده بود، به معرفی مهندس بازرگان از سوی امام به عنوان نخست‌وزیر اشاره کرد و گفت: امام در معرفی مهندس بازرگان به عنوان نخست‌وزیر و در حکمی که من آن را قرائت کردم تاکید شده بود که دوران شورای انقلاب کوتاه شود و قانون اساسی سریعاَ نوشته شود و معتقدم از لحاظ قانون اساسی همه چیز در کشور ما وابسته به رای مردم است. از رهبری گرفته که با رای مردم به نمایندگان مجلس خبرگان انجام می‌پذیرد تا انتخاب رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس، شوراها و افرادی که بعد از اینها سمت می‌گیرند، همگی با اتکا به رای مردم است.
رئیس‌مجمع‌تشخیص‌مصلحت نظام تاکید کرد: جمهوری اسلامی یک لفظ تشریفاتی نیست و جمهوری اسلامی یک واقعیت است که ریشه در اندیشه پیغمبر دارد و این دو جمهوریت و اسلامیت همیشه باید با هم باشند و اگر به یکی از این دو آسیب برسد ما دیگر انقلاب را نخواهیم داشت. اگر اسلامی نباشد به بیراهه خواهیم رفت و اگر جمهوری نباشد حکومت به اهداف خود نمی‌رسد.
وی با تاکید دوباره به رای و نظر مردم در ساختار حکومت با ذکر مثالی از بیعت مردم با حضرت علی گفت: اهمیت رای و نظر مردم زمانی بیشتر برای ما عینیت دارد که حضرت علی 19 سال خانه‌نشین بود و وقتی مردم به در خانه او آمدند و آن تراکم جمعیتی به وجود آمد، ایشان پذیرفتند که عهده‌دار حکومت شوند.
هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر مشکلات بعد از انتخابات پیش نمی‌آمد در 30 سالگی‌مان در جهت تحقق اصولی اساسی اسلام گام برمی‌داشتیم.
وی در آسیب‌شناسی حوادث بعداز انتخابات و در علت چرایی مسائل به وجود آمده، گفت: برخی از این مسائل به اواخر دوران تبلیغات برمی‌گردد که فضای تردید بوجود آمد و افرادی پیدا شدند که تردید پیدا کردند من معتقدم بذر این تردید در برخی مواقع با اعمال نادرست صداوسیما به وجود آمد و این تردید مثل خوره به جان مردم افتاد و افرادی گفتند ماتردید داریم و معتقدم که برای رفع تردیدها باید چاره‌ای اندیشیده شود که این کار در دراز مدت امکان‌پذیر است.
رئیس‌مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در مسائل اخیر همه ضرر کردیم، با تاکید بر وحدت و همدلی که وی آن را جزو الزامات کنونی کشور دانست، خاطر نشان کرد: دشمنان در صدد هستند که از برخی اختلافات سوء‌استفاده کنند و بعضی دستاوردهای ما را از جمله انرژی هسته‌ای از ما بگیرند.
وی با مخاطب قرار دادن همه گروه‌ها و جریانات سیاسی و با بیان اینکه من همیشه فراجناحی حرف می‌زنم و به هیچ طرفی نظر ندارم، گفت: ما باید تلاش کنیم آثار بدی که در بعد از انتخابات به وجود آمد از بین برود و دشمنان را مایوس کنیم.
هاشمی در همین خصوص پینشهاداتی برای برون‌رفت از وضعیت فعلی که وی آن را بحران نامید، ارائه کرد و در همین خصوص با بیان اینکه پیشنهاداتی با هم‌فکری با نمایندگان مجلس خبرگان و اعضای مجمع به ذهنم رسیده است، اظهار داشت: مساله مهم این است که آن اعتمادی که از دست رفت به کشور برگردانیم و همه ما چه نظام، حکومت، دولت، مجلس، نیروهای امنیتی و نظامی و مردم که جزو معترضان هستند باید در چارچوب قانون حرکت کنند و همه قانع باشیم حتی کسانی که از برخی قوانین هم دل خوشی ندارند باید تلاش کنند قوانین اصلاح شود.
وی ادامه داد: باید به گونه‌ای عمل کنیم که فضایی به وجود آورده شود که همه اطرافیان این مساله حرف‌های خود را بدون دعوا و با منطق بزنند و رسانه‌ها به خصوص صداوسیما باید در این خصوص گام موثری بردارد.
رئیس مجمع تشخیص‌مصلحت‌نظام با یادآوری فرصتی که از سوی رهبر انقلاب به شورای نگهبان برای بررسی شکایت کاندیداهای معترض داده شده بود، گفت: متاسفانه از فرصتی که به شورای نگهبان داده شد که عقلا جمع شوند و در جهت اعتماد مردم حرکت کند، استفاده خوبی نشد.
وی با بیان اینکه باید برای آینده بر اساس وحدت و اتحاد و حفظ ارزش‌هایی که انقلاب آن را خلق کرده و بر اساس مجاهدت‌های مردم صورت گرفته تلاش کنیم، پیشنهاد کرد راه برای مناظره و مذاکره باز شود و گفت: شاید در مدت کوتاهی در این خصوص به قناعت برسیم.
هاشمی‌رفسنجانی یکی دیگر از پیشنهادات خود را منوط به آزادی زندانیان سیاسی دانست و گفت: لازم است در این شرایط افرادی که در زندان هستند آزاد شوند و نزد خانواده‌های خود بیایند و نگذاریم به خاطر زندانی شدن افراد دشمنان به ما بخندند و برای ما نقشه بکشند. ما باید همدیگر را تحمل کنیم.
رئیس‌مجمع‌تشخیص‌مصلحت‌نظام پیشنهاد بعدی خود را به دلجویی از آسیب‌دیدگان اخیر مرتبط دانست و گفت: باید از آسیب‌دیدگان حوادث اخیر دلجویی کنیم و سراغ آنها رفت و با آنها ابراز همدری کرد.
وی در ادامه با اشاره به محدودیت‌هایی که برای رسانه‌های مستقل به وجود آمده، گفت: باید با سعه‌صدر با رسانه‌ها برخورد کرد و آنها را محدود نکنیم. باید آنها نیز در چارچوب قانون حرکت کنند و نظام هم به گونه‌ای رفتار نکند که حق قانونی آنها نادیده گرفته شود. باید در این خصوص فضای آزاد برای آنها به وجود آورد.
هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه چرا باید بگذاریم از راه‌های دور برای ما نسخه بپیچند به تجربه 30 ساله انقلاب اشاره کرد و گفت: علمای ما همیشه پشتیبان مردم و نظام بودند چرا باید آنها اکنون برنجند و ما باید در مقطع فعلی متکی بر آنها باشیم.
خطیب‌امام‌جمعه موقت تهران در پایان با اظهارامیدواری نسبت به بازگرداندن اعتماد به مردم گفت: امیدوارم راهی که در انقلاب شروع کردیم در آینده هم به خوبی ادامه دهیم و بتوانیم از وضعیت فعلی که می‌توان نام آن را بحران گذاشت عبور کنیم و رقابت سالمی داشته باشیم.
حضور مردم و حامیان میرحسین موسوی با نمادهای سبزشان در جمع نمازگزاران چشمگیر بود و برخی شخصیت‌های برجسته سیاسی طیف‌های مختلف از جمله نوه حضرت امام (ره)،‌ مهدی کروبی، محسن رضایی، ناطق نوری، مجید انصاری، عارف، روحانی و ... نیز در جمع نمازگزاران حضور داشت.

هیچ نظری موجود نیست: